Często słyszymy, że obliczu tragedii wojny umierają metafory i język staje się bezradny. Ukraińscy pisarze i pisarki udowadniają jednak, że to nieprawda. Opowieść o tym, jak powstawała książka “Wojna 2022”, a także różnorodnych teksty które ją tworzą, są tego niezaprzeczalnym dowodem.
3 kwietnia w Domu Ukraińskim w Przemyślu o 18:00 odbyła się prezentacja książki „Wojna 2022”. To jedna z najważniejszych publikacji literackich, powstałych i wydanych po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Antologia zawiera eseje, dzienniki oraz wiersze ponad 40 wybitnych ukraińskich pisarzy i pisarek, napisane po 24 lutego. Są to bardzo żywe i przejmujące świadectwa bólu, walki, ale także nadziei i wiary w zwycięstwo. Pod jedna okładką zebrano utwory Serhija Żadana, Liny Kostenko, Jurija Andruchowycza oraz innych pisarzy, w tym tych, którzy obecnie walczą na froncie, jak Artem Czech, Artem Czapaj i Pawło Wyszebaba. W 2023 roku ukazało się polskojęzyczne wydanie antologii. Podczas prezentacji można było kupić zarówno ukraińską, jak i polską wersję "Wojny 2022".
W spotkaniu wzięły udział:
Kateryna Michalicyna, ukraińska pisarka, tłumaczka, redaktorka
Natalia Tkaczyk, ukraińska poetka, redaktorka literacka, tłumaczka
Romana Zolotnyk, prowadząca spotkanie, kierowniczka biblioteki Domu Ukraińskiego w Przemyślu
“Wojna 2022” jest antologią pierwszych miesięcy wojny. Do redakcji trafiła w maju 2022 r., jest więc ekstremalnie ważnym świadectwem tego czasu.
Literatura pokazuje siłę i jest jeszcze jednym orężem w obronie kultury i państwa.
Dziękujemy Wydawnictwo Starego Lewa, Centrum Mieroszewskiego oraz Nowa Polshcha za możliwość prezentacji tej książki w Domu Ukraińskim w Przemyślu.
Fot. Adam Jaremko