Program rezydencji artystycznych wspiera ukraińskie twórczynie i twórców wobec doświadczenia wojny. Zabezpiecza bezpieczną i komfortową przestrzeń do pracy twórczej. Tematem rezydencji jest DOM pod nieobecność domu. Ważne miejsce w tej refleksji ma budynek Domu Ukraińskiego, który przenikają warstwy historii i najnowsze doświadczenia: miejsca schronienia, azylu, pierwszego miejsca po stronie pokoju.
po_karpacka to otwarta przestrzeń znajdująca się na parterze Domu Ukraińskiego. Działała tu niegdyś kultowa dla Przemyślan restauracja Karpacka. Dziś to wyjątkowe miejsce spotkań nowych i starych mieszkańców/ek Przemyśla.
PO_KARPACKA TO MIEDZY INNYMI:
• przestrzeń co-working/co-learning
• BIBLIOTEKA polsko-ukraińska
• warsztaty edukacyjne
• kursy językowe (j. polski, j. ukraiński, j. angielski)
• zajęcia gimnastyczne
• spotkania autorskie (m.in. Lato w PO_KAPRACKIEJ)
• wystawy artystyczne
• spotkania integracyjne
Zespół autentycznej pieśni polsko-ukraińskiego pogranicza działa w Domu Ukraińskim w Przemyślu od przeszło 10 lat. Łączy osoby zakochane w lokalnym folklorze, bez względu na ich wiek czy pochodzenie. Zespół prowadzi także otwarte warsztaty śpiewacze oraz warsztaty gry na dawnych instrumentach ludowych. Od dwóch lat przy dużej KRAJCE działa także miała KRAJECZKA - zespół dziecięcy przypominający dawne ukraińskie piosenki, gry i zabawy z naszego regionu.
Archiwum wspomnień i teatr POWERNENNIA łączy społeczność polską i ukraińską wokół opowieści o małej ojczyźnie i przywiązaniu do tego wyjątkowego miejsca, jakim jest Przemyśl. Jest to działanie międzypokoleniowe, powstałe dzięki projektom realizowanym dzięki wsparciu Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę oraz programu Seniorzy w Akcji. Obecnie w ramach działań teatru POWERNENNIA odbywają się otwarte, polsko-ukraińskie warsztaty z improwizacji teatralnej dla osób dorosłych.
Poznaйmy się, PoŁĄCZ się miastem, Dialogi Pokoleń i inne - to tylko kilka z szerokiej oferty warsztatów edukacyjnych Domu Ukraińskiego w Przemyślu.
Warsztaty skierowanane są m.in. do osób dorosłych, do młodzieży szkół średnich i uczelni wyższych, do nauczycieli/ek, do osób aktywistycznych, a także do seniorów/ek.
POZNAЙMY SIĘ - to warsztaty wzmacniające postawy integracyjne, kompetencje interkulturowe i przeciwdziałające uprzedzeniom, społecznemu wykluczeniu, dyskryminacji
DIALOGI - warsztaty dla osób dorosłych w każdym wieku (w tym innowacja dla osób starszych - DIALOGI POKOLEŃ) wzmacniające postawę otwartości na różnorodność poglądów i przekonań, przygotowujące do facylitowania sytuacji dialogowych oraz transformacji konfliktu oparte na metodologii Nansen Center of Peace and Dialogue z Norwegii
PoŁĄCZ się miastem - warsztat kreatywny dla osób aktywistycznych inicjujący działania integracyjne wykorzystujące przestrzeń miejską
Kursy z wielokulturowości i przeciwdziałania wykluczeniu
Kursy z animacji społecznej łączącej m.in. społeczności mniejszości narodowych i migrantów
Konsultacje i warsztaty z zakresu kultury pamięci, storytellingu, pracy z archiwami społecznymi i wspomnieniami.
Koalicja Organizacji Mniejszościowych i Migranckich (KOMM) - działanie partnerskie czterech organizacji: Kalejdoskopu Kultur (Wrocław), Fundacji Zustricz (Kraków), Fundacji Nasz Wybór (Warszawa) oraz Przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Koalicja wzmacnia potencjał organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych wywodzących się ze środowisk mniejszościowych i migranckich. Jest platformą poznania, sieciowania oraz wymiany doświadczeń. Działanie realizowane z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG
Objazdowy Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Od 2016 roku Dom Ukraiński w Przemyślu niemal każdego roku gości kolejną, nową edycję tego festiwalu. Jest to okazja do refleksji i rozmowy na tematy ważne i trudne, związane z wyzwaniami związanymi z obroną praw człowieka oraz problemami współczesności.
Spotkania, konferencje, debaty - Na scenie Domu Ukraińskiego wystąpili między innymi: Konstanty Gebert, Andrzej Mencwel, Andrzej Stasiuk, Krystyna Janda, Myroslaw Marynowycz, Jurij Wynnyczuk, Edwin Bendyk, Danuta Przywara, Danuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Iza Chruślińska, a także dwie wyjątkowe współczesne pisarki: Olga Tokarczuk i Oksana Zabużko
Dom Ukraiński jest ważnym ośrodkiem kulturalnym dla mniejszości ukraińskiej w Polsce. Sprzyja utrzymaniu własnej tożsamości poprzez tradycyjne i cykliczne działania, dba o ukraińskie dziedzictwo w Polsce, a także inspiruje do rozwoju i poszukiwania nowych form aktywości do odkrywania ukraińskiej kultury w Polsce.