Wesprzyj nas!

Remont

Remont ponad 100. letniej budowli to kolosalne wyzwanie. 21 marca 2011 r. budynek zwany "Perłą nad Sanem” został odkupiony przez Związek Ukraińców w Polsce od Skarbu Państwa za symboliczną kwotę – 1% wartości. Chociaż budynek od 1986 r. został wniesiony do rejestru zabytków w momencie odkupienia znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Zdaniem dzisiejszych ekspertów, gdyby nie mocne fundamenty i konstrukcja budowli, niemal nieremontowana nie przetrwałaby stulecia. Od przeszło dekady w budynku trwają intensywne prace remontowe, które mają na celu przywrócić Domu Ukraińskiemu dawną świetność. Są one możliwe dzięki finansowaniu wsparciu uzyskanemu ze środków publicznych, od biznesu i prywatnych darczyńców.

.


I etap remontu

Na tym epatpie wykonano ok. 50% planowanych robót na sumę niemal 6,5 miliona zł, w tym m.in. zostało oddane do użytku kompleksowo zmodernizowane (oprócz sali widowiskowej) I piętro, odrestaurowano część odkrytych podczas remontu secesyjnych polichromii, wymieniono większość okien i instalacji, dach oraz rozpoczęto przedbudowę poddasza (jego powierzchnia użytkowa ma zwiększyć się o 400 m2).

II etap remontu

Drugi etap remontu objął obszar głównej klatki schodowej, II piętra oraz przebudowy poddasza.

Remont głównej klatki schodowej budynku był ogromnym wyzwaniem zarówno pod względem konserwatorskim, jak i logistycznym. Nie mieliśmy możliwości zamknąć budynku na czas realizacji remontu, dlatego klatka schodowa, kiedy tylko było to możliwe, była użytkowana. 

Jej remont obejmował wymianę świetlika w dachu nad klatką schodową, wraz z zainstalowaniem klap oddymiających. Zainstalowaliśmy też drzwi odporności ogniowej na każdej kondygnacji wydzielając klatke schodową jako osobną strefe pożarową. 

Sciany klatki schodowej pierwotnie pokryte były przepięknymi, secesyjnymi polichromiami. Na podstawie zachowanych fragmentów udało się odtworzyć te spektakularne dekoracje. 

Schody pierwotnie wykonane były z szarego piaskowca, jednak część z nich, w trakcie użytkowania budynku uległa zniszczeniu i ich fragmenty wymienione zostały na betonowe. W uzgodnieniu z Urzędem Konserwatorskim zdecydowaliśmy się na wymianę najbardziej zniszczonych fragmentów schodów na szary granit, dobrany kolorystycznie i oryginalnego materiału. 

Barierka została wyszczyszczona z warstw farby dokładanych przez lata. Odtworzony został jej pierwotny kolor, ciemnobrązowy. 

Prace remontowe na drugim piętrze obejmowały położenie sufitów, remont ścian, wymiana i położenie parkietów oraz zrobienie toalet. W trakcie prac podjęliśmy decyzje o pozostawieniu odkrytych fragmentów polichromii i nie przykrywanie ich warstwami gładzi i farby. Przywrócony został oryginalny, harmonijny układ pomieszczeń.

Remont poddasza zaczał się tak naprawdę od rozebrania fragtmentu dachu i jego częściowego podniesienia o zrekonstruowaną zabytkową attykę. Remont pomieszczeń to ich adaptacja na cele nowoczesnej sali konferencyjnej. Remont obejmował budowę antresoli, wymianę stropu nad sceną, wydzielenie pomieszczeń kuchni, łazienek oraz reprezentacyjnego pokoju pod kopułą. 

Zapisz się na newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, aby otrzymywać najnowsze informacje i bądź na bieżąco