Główne obszary naszych działań skierowane na pomoc Ukrainie:
Nasi wolontariusze, wolontariuszki są obecni na dworcu kolejowym w Przemyślu od 24 lutego 2022 r.. Dyżurowali tam od pierwszego pociągu ewakuacyjnego, w pierwszych tygodniach kryzysu humanitarnego pomagali także na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej.
Pierwszy kontakt, asysta w komunikacji i tłumaczenia w punkcie recepcyjnym na dworcu kolejowym w Przemyślu, który przyjmuje bezpośrednie pociągi z Ukrainy (z Kijowa, Zaporoża, Charkowa i Odesy). Przez pierwsze dwa miesiące wojny przez dworzec w Przemyślu przechodziło od 10 tys. do 30 tys. osób każdego dnia. Łącznie przez Przemyśl przejechało ponad 2 mln osób uchodźczych.
Nasz zespół pracuje codziennie w godz. 5.00-17.00.
Prowadzenie Pokoju Matki i Dziecka oraz dla osób ze szczególnymi potrzebami w punkcie recepcyjnym na dworcu PKP w Przemyślu.
Zapewniamy obsługę, wsparcie psychologiczne, miejsca do odpoczynku, kącik zabaw oraz intymne miejsce do karmienia piersią.
Pokój obecnie mieści się w osobnym lokalu przy ul. Czarneckiego. Działa codziennie w godz. 7.30-23.30.
Do sierpnia 2022 r. prowadziliśmy punkt noclegowy w Domu Ukraińskim, wyposażony w ok. 100 łóżek, zapewniający dyżury medyczne i wsparcie psychologiczne, a także domowe posiłki i salę zabaw dla dzieci.
Od sierpnia 2022 r. do grudnia 2024 r. prowadziliśmy hostel krótkoterminowego pobytu dla osób uchodźczych przy ul. Basztowej 13. Znajdowało się w nim ok. 50 miejsc, wraz z domowym wyżywieniem, wsparciem psychologicznym, dyżurami lekarskimi oraz pokojem zabaw dla dzieci.
Prowadzimy także osobny hostel średnioterminowego pobytu dla osób uchodźczych ze szczególnymi potrzebami bądź w szczególnie trudnej sytuacji.
Osoby, które tam przebywają korzystają także z pozostałych form wsparcia aby w przeciągu kilku miesięcy wzmocnić się i usamodzielnić.
Punkt informacji i wsparcia w Domu Ukraińskim w Przemyślu (parter) zapewnia kompleksowe wsparcie dotyczące m.in. zakwaterowania, zatrudnienia oraz możliwości opieki dla osób uchodźczych.
Zapewniamy także wsparcie asystenckie osób uchodźczych w szczególnie trudnej sytuacji.
Punkt działa od pn do pt w godz. 8.00-16.00.
Do grudnia 2024 r. w Domu Ukraińskim działało 10 grup bezpłatnej nauki języka polskiego dla osób z Ukrainy oraz nauki języka ukraińskiego dla lokalnej społeczności Przemyśla.
Obecnie oferujemy szybki kurs języka polskiego dla urzędów on-line w całej Polsce.
Bieżemy udział w dystrybucji środków w ramach programów pomocy finansowej dla osób uchodźczych we współpracy z organizacjami humanitarnymi Polska Akcja Humanitarna, CARE oraz OXFAM.