Wesprzyj nas!

Pomoc Ukrainie

Po 24 lutego 2022 r. nasza działalność zmieniła swój charakter. Z pozarządowej instytucji zajmującej się animacją kultury i życia społecznego staliśmy się centrum pomocy Ukrainie i Ukraińcom na obszarze przygranicznym. Nasze działania swoim zasięgiem objęły Przemyśl i okoliczne przejścia graniczne w Medyce i Korczowej. Nasi pracownicy/czki, wolontariusze/ki ciągle pomagają osobom uciekającym przed wojną. Budynek Domu Ukraińskiego, mimo trwającego remontu, przeistoczył się w centrum pomocowe kumulując i zarządzając ogromną energię społeczną. W budynku przy ul. Kościuszki 5 znalazły miejsce m.in. działania sztabu koordynującego pracę wolontariacką, punkt informacyjno-konsultacyjny, biuro Konsulatu Ukrainy, kursy językowe oraz działający od lutego do sierpnia 2022 r. punkt noclegowy dla uchodźców (go grudnia 2024 r. relokowany do budynku przy ul. Basztowej 13). Obecnie prowadzimy także hostel średnioterminowego wsparcia osób uchodźczych przy ul. Szykowskiego.

Główne obszary naszych działań skierowane na pomoc Ukrainie:

 

 

Pomagamy od początku

Nasi wolontariusze, wolontariuszki są obecni na dworcu kolejowym w Przemyślu od 24 lutego 2022 r.. Dyżurowali tam od pierwszego pociągu ewakuacyjnego, w pierwszych tygodniach kryzysu humanitarnego pomagali także na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej.

 

 

 

Wsparcie na Dworcu

Pierwszy kontakt, asysta w komunikacji i tłumaczenia w punkcie recepcyjnym na dworcu kolejowym w Przemyślu, który przyjmuje bezpośrednie pociągi z Ukrainy (z Kijowa, Zaporoża, Charkowa i Odesy). Przez pierwsze dwa miesiące wojny przez dworzec w Przemyślu przechodziło od 10 tys. do 30 tys. osób każdego dnia. Łącznie przez Przemyśl przejechało ponad 2 mln osób uchodźczych.

Nasz zespół pracuje codziennie w godz. 5.00-17.00.

20220518-DSCF7518.jpg
 

 

Zdjęcie WhatsApp 2023-07-05 o 01.54.53 4.jpg

Pokój Matki i Dziecka

Prowadzenie Pokoju Matki i Dziecka oraz dla osób ze szczególnymi potrzebami w punkcie recepcyjnym na dworcu PKP w Przemyślu.

Zapewniamy obsługę, wsparcie psychologiczne, miejsca do odpoczynku, kącik zabaw oraz intymne miejsce do karmienia piersią.

Pokój obecnie mieści się w osobnym lokalu przy ul. Czarneckiego. Działa codziennie w godz. 7.30-23.30.

 

 

Nasz pierwszy shelter

Do sierpnia 2022 r. prowadziliśmy punkt noclegowy w Domu Ukraińskim, wyposażony w ok. 100 łóżek, zapewniający dyżury medyczne i wsparcie psychologiczne, a także domowe posiłki i salę zabaw dla dzieci.

20220613-DSCF5128(1).jpg
 

 

DSCF2209.jpg

Hostel ul. Basztowa

Od sierpnia 2022 r. do grudnia 2024 r. prowadziliśmy hostel krótkoterminowego pobytu dla osób uchodźczych przy ul. Basztowej 13. Znajdowało się w nim ok. 50 miejsc, wraz z domowym wyżywieniem, wsparciem psychologicznym, dyżurami lekarskimi oraz pokojem zabaw dla dzieci.

 

 

Hostel ul. Szykowskiego

Prowadzimy także osobny hostel średnioterminowego pobytu dla osób uchodźczych ze szczególnymi potrzebami bądź w szczególnie trudnej sytuacji.

Osoby, które tam przebywają korzystają także z pozostałych form wsparcia aby w przeciągu kilku miesięcy wzmocnić się i usamodzielnić.

DSCF3587.jpg

 

20220318-DSCF6728.jpg

Punkt informacji i wsparcia

Punkt informacji i wsparcia w Domu Ukraińskim w Przemyślu (parter) zapewnia kompleksowe wsparcie dotyczące m.in. zakwaterowania, zatrudnienia oraz możliwości opieki dla osób uchodźczych.

Zapewniamy także wsparcie asystenckie osób uchodźczych w szczególnie trudnej sytuacji.

Punkt działa od pn do pt w godz. 8.00-16.00.

 

 

Kursy językowe

Do grudnia 2024 r. w Domu Ukraińskim działało 10 grup bezpłatnej nauki języka polskiego dla osób z Ukrainy oraz nauki języka ukraińskiego dla lokalnej społeczności Przemyśla.

Obecnie oferujemy szybki kurs języka polskiego dla urzędów on-line w całej Polsce.

DSCF7034.jpg
 

 

20220613-DSCF5170.jpg

Programy wsparcia

Bieżemy udział w dystrybucji środków w ramach programów pomocy finansowej dla osób uchodźczych we współpracy z organizacjami humanitarnymi Polska Akcja Humanitarna, CARE oraz OXFAM.

Zapisz się na newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, aby otrzymywać najnowsze informacje i bądź na bieżąco