Wesprzyj nas!

23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCHDOCS - Przemyśl 2025

09.05.2025

plakat_nowy.jpg

PLAN FESTIWALU:
16 maja
PIĄTEK
16:00 Palestyna, której nie było (reż. Yvann Yagchi, Szwajciaria 2024, 71 min) Palestyński reżyser Yvann Yagchi wyrusza z kamerą do dawnego przyjaciela, dziś ortodoksyjnego osadnika na Zachodnim Brzegu. Zderzając własną historię z propagandowymi narracjami, odkrywa wypaczoną pamięć o Palestynie sprzed 1948 roku. Łączy archiwalia, pamiątki i animacje, by odsłonić prawdziwe oblicze utraconego kraju.

17:30 Kronika obrzędów żałobnych (reż. Robert Kowalski, Polska 2024, 70 min)
Robert Kowalski przez osiem lat dokumentował miesięcznice smoleńskie, obserwując ich przemianę w groteskowe widowiska. Spotkania władzy kontrastowały z pokojowym oporem obywateli. Film pokazuje, jak narodowa tragedia została wykorzystana w politycznej grze o władzę.

19:00 Jak dezinformacja zagraża wolności? - Spotkanie o dezinformacji z Kingą Klich- Szefową Działu przeciwdziałania dezinformacji Stowarzyszenia Demagog.

17 maja
SOBOTA
16:00 Być jak Mikołaj (reż. Aurelia Frydrych-Zdanowska, Polska 2024, 57 min)
Mikołaj, młody transpłciowy chłopak, próbuje naprawić trudną relację z ojcem, który nie akceptuje jego tożsamości i wciąż traktuje tranzycję jako „fazę”. Kamera towarzyszy im w intymnym procesie dojrzewania do rozmowy o emocjach, akceptacji i nowej rzeczywistości. W tle czai się bezduszny system prawny, ale największym wyzwaniem pozostaje znalezienie wspólnego języka w rodzinie.

17:15 Echo (reż. Emi Buchwald, Polska 2023, 20 min)
Wyrażenie swoich myśli bywa trudne – dla Ani i Bartka, których spotykamy na terapii jąkania, to codzienne wyzwanie. Zaburzenia mowy odcisnęły piętno na ich poczuciu własnej wartości, wypełniając życie lękiem i wstydem. W swoim czułym i subtelnym filmie Emi Buchwald pokazuje, jak wielką siłą może być akceptacja – zarówno ze strony innych, jak i samego siebie.

18:00 Moja siostra (reż. Mariusz Rusiński, Polska 2023, 30 min)
Reżyser z niezwykłą szczerością dokumentuje wychodzenie swojej siostry z uzależnienia, odsłaniając złożoną sieć rodzinnych emocji, sojuszy i konfliktów. Film pokazuje, jak trudno jest wspierać bliskich na ich warunkach, zwłaszcza gdy pojawiają się pretensje i poczucie nierówności. To poruszające studium rodzinnych zależności, odpowiedzialności i prób zrozumienia źródeł bólu.

19:00 Furia (reż. Krzysztof Kasior, Polska 2021, 85 min)
Ola marzy o karierze zawodowej fighterki i ucieczce z osiedlowej rzeczywistości. Choć na treningach daje z siebie wszystko, droga do sukcesu okazuje się pełna bólu, wyrzeczeń i samotności. Między walkami o pas a walkami o godne życie, musi zdecydować, ile jest gotowa poświęcić, by spełnić swoje marzenie.

20:40 Skąd dokąd (reż. Maciej Hamela, Polska, Francja, Ukraina 2023, 84 min)
Maciek Hamela kupuje vana i rusza do Ukrainy, by pomagać ludziom uciekającym przed wojną. Przez pół roku przemierza kraj, ewakuując uchodźców i rejestrując ich poruszające historie. Jego samochód staje się tymczasowym azylem – miejscem spokoju, rozmowy i nadziei. Ten prosty, a zarazem niezwykle poruszający film pokazuje wojnę oczami tych, którzy próbują od niej uciec.

18 maja
NIEDZIELA
12:00 Rok z życia kraju (reż. Tomasz Wolski, Polska 2024, 85 min)
Film Tomasza Wolskiego zaskakuje, oferując świeże spojrzenie na stan wojenny. Zmontowany z niepublikowanych materiałów, ukazuje kulisy tamtych wydarzeń, w tym nagrania milicji i SB, bez zbędnej martyrologii. Zamiast pomnikowych postaci, widzimy realnych ludzi, którzy starają się po prostu przeżyć, a nawet generał Jaruzelski zyskuje ludzki wymiar.

13:30 Nie jesteś sama (reż. Karolina Domagalska, Polska, Szwecja 2024, 82 min)
Film opowiada o aktywistkach z Aborcyjnego Dream Teamu, które pomagają w aborcjach i walczą o prawa kobiet. Po niemal całkowitym zakazie aborcji ich działalność staje się symbolem oporu i niesie coraz większe ryzyko. Mimo groźby więzienia wspierają się nawzajem, choć ich siła jest wystawiona na próbę.

16:00 Dzikie pole Spotkanie z autorką reportażu dr Olgą Solarz

18:15 Gdzie kończy się rosja (reż. Oleksiy Radynski, Ukraina 2024, 25 min)
Materiały nakręcone przez ukraińskich filmowców podczas wypraw na Syberię jeszcze w czasach ZSRR posłużyły twórcom do stworzenia eseju o rosyjskim imperializmie. Obrazy odkryte już po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę dają świadectwo skali zniszczeń, jakie zawsze były konsekwencją kolonialnych ambicji Rosji. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyzysk miejscowej populacji, czy o dewastację środowiska naturalnego.

...

Ми повертаємось до Перемишля з унікальною добіркою документальних фільмів про права людини – сильних, правдивих і важливих. У програмі ви знайдете як зворушливі історії, так і надихаючі картини з усього світу. А ще – розмови, зустрічі та чудова атмосфера.

Ми ще не розкриваємо всіх деталей, але можемо пообіцяти одне: буде насичено, цікаво й дуже актуально.

Записуйте дати, запрошуйте друзів – побачимось у травні! 

#WATCHDOCS #Przemyśl #festiwalfilmowy #prawaczłowieka #dokument
________
organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy: ChaiTea
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza

Zapisz się na newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, aby otrzymywać najnowsze informacje i bądź na bieżąco