Zapraszamy na spotkanie wokół książki Izy Chruślińskej "Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą".
Rozmowę z Izą Chruślińską i Piotrem Tymą poprowadzi Edwin Bendyk.
„Lektura tej książki staje się wyprawą o wiele głębszą i pełniejszą, niż inne podejmowane wcześniej, w ukraińsko-polski świat , w której wnikliwie i poruszająco rozmawiają Piotr Tyma i Iza Chruślińska, stwarzając Ukraińcom w Polsce, rzadką, możliwość opowiedzenia o sobie z perspektywy własnej społeczności.” (Ze wstępu do książki autorstwa Pawła Smoleńskiego).
Kim są Ukraińcy z Polski? Jaka jest ich historia i losy? Jaka jest ich tożsamość i co ją kształtowało w okresie PRL i kształtuje nadal? Jakie wyzwania stawia przed nimi dzisiejsza sytuacja polityczna w Polsce? Jaki jest ich wkład w budowanie demokratycznej Rzeczypospolitej? Wreszcie, czym dla nich jest Ukraina? Jakie jest znaczenie Przemyśla dla społeczności ukraińskiej z naszego kraju?
Książka „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” przynosi odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Książka powstała z troski o to, by zgodnie z bliskim autorce, Izie Chruślińskiej, etosie, który wyznawał Jacek Kuroń, postrzegać i uznawać Ukrainki oraz Ukraińców z Polski jako pełnoprawnych obywateli, a ich ciekawa, niekiedy dramatyczna historia z okresu II RP, PRL i III RP, stanowiła i część historii Ukrainy, i również część historii Polski. Książka adresowana jest do czytelnika gotowego na ekscytującą podróż po historycznym pograniczu polsko-ukraińskim, oraz po meandrach współczesnych wydarzeń mających odniesienie zarówno do Polski, jak i Ukrainy.
Książkę „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” wydało gdańskie wydawnictwo Słowo/obraz terytoria wraz z Fundacją Terytoria Książki.
Iza Chruślińska - publicystka, od drugiej połowy lat 90. XX wieku działa na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, promocji Ukrainy w Polsce, wsparcia mniejszości ukraińskiej, związana ze środowiskiem Związku Ukraińców w Polsce, kijowskim środowiskiem „Ducha i litery”, autorka książek poświęconych tematyce ukraińskiej i relacji polsko-ukraińskich wydanych w Polsce i Ukrainie, m.in. „Ukraiński palimpsest. Rozmowy z Oksaną Zabużko” (Wrocław 2013, Kyjiv, 2014), „Zrozumieć Ukrainę. Rozmowy z Jarosławem Hrycakiem” (drugie wydanie poszerzone i uzupełnione, Wwa 2022), oraz razem z Piotrem Tymą: „Wiele twarzy Ukrainy” (2005) oraz „Diałohy porozuminnia. Pro ukrajinśko-jevrejśki vzajemyny” (Kijów 2010)., członkini ukraińskiego oddziału PEN Club. Nagrodzona za rozmowy z Jarosławem Hrycakiem tytułem „Ambasadorki Nowej Europy” przyznawanym przez Europejskie Centrum Solidarności oraz nagrody lwowskiego środowiska „Za Odwagę Intelektualną”.
Piotr Tyma - wieloletni lider mniejszości ukraińskiej w Polsce, prezes Związku Ukraińców w Polsce (2006–2021), historyk z wykształcenia, członek Komisji Praw Człowieka Światowego Kongresu Ukraińców, autor reportaży telewizyjnych poświęconych tematyce polsko-ukraińskiej. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Przeglądzie Politycznym”, „Zeszytach Historycznych”, „Gazecie Wyborczej”, kijowskim tygodniku „Polityka i Kultura”, miesięczniku „Nowaja Polszcza”. Razem z Izą Chruślińską jest współautorem dwóch książek: „Wiele twarzy Ukrainy” (2005, Warszawa) oraz „Dialohy porozuminnia. Vidnosyny ukrajinsko-jevrejsky” (2010, Kyjiv) Współautor i autor raportów: Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu” (2017 i 2019) oraz 2022.
Edwin Bendyk - dziennikarz i publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku "Polityka". zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Edwin Bendyk, dziennikarz, aktywista społeczny, pisarz. Od lipca 2020 prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Szef działu Nauka w „Polityce”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowca Graduate School for Social Research PAN. Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz „Bunt Sieci” (2012), „Jak żyć w świecie, który oszalał” (wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim, 2014). Członek Polskiego PEN Clubu. Sympatyk alternatywnej sztuki, uczestnik wielu inicjatyw oddolnych, entuzjasta lokalnych mikroutopii. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi w ramach DELab Laboratorium Miasta Przyszłości.
Spotkanie odbędzie się:
4 grudnia 2024, Dom Ukraiński w Przemyślu
--
Dofinansowano z Budżetu Państwa.